Rekonštrukciu prečerpávacej stanice pre dva bytové domy s počtom 94 bytov
Rekonštrukcia prečerpávacej stanice na splnenie podmienok prevzatia do užívania pre vodárenskú spoločnosť
Opis zariadenia:
Podzemný objekt v hĺbke cca 6 m, vnútorných rozmerov 0,6 x 0,8 m – celoplastová šachta, v ktorej sú osadené 2 ks ponorných kalových čerpadiel pre výbušné prostredie typ PIRANHA S–12/2. Nadzemná elektrická časť pozostáva s elektrického rozvádzača, v ktorom je zabudovaný ochranný a regulačný systém čerpadiel (kaskádovité spúšťanie, istenie, ochrana so svetelnou signalizáciou). Zariadenie je súčasťou tlakovej časti kanalizácie, ktorá má zabezpečiť prečerpanie odpadových vôd z bytových domov v Modre do vyššie položenej časti mestskej kanalizačnej siete. V r. 2006, po troch rokoch využívania, bolo zakúpené tretie čerpadlo vyššieho výkonu typ ABS PIRANHA S - 26 / 2, na zabezpečenie v prípade poškodenia a výmeny jedného z čerpadiel v šachte.
Zloženie odpadovej vody : voda z domácností obsahuje okrem fekálii aj tuky, tuhé látky ako handry, textilné vlákna z pračiek, menštruačné vložky, kondomy, igelitové vrecká, zbytky z jedál a kosti. Z odpadovej vody z práčok sa tvoria floktačné zhluky, ktoré spolu s tukmi vytvárajú tvrdé plávajúce koláče.
Dôvod na rekonštrukciu:
Pri projektovaní tohto zariadenia neboli vzaté do úvahy všetky okolnosti ktoré môžu ovplyvňovať jeho správnu funkciu, hlavne zloženie odpadovej vody. Nebola vyriešená separácia tukov a floktačných zhlukov, ktoré plávajú na hladine a preto ich čerpadlá nemôžu upraviť a prečerpať. Tieto sa zhromažďujú v čerpacej šachte, obaľujú plaváky a znemožňujú reguláciu čerpania. No najväčším problémom pre navrhnuté čerpadlá sú tuhé zložky odpadovej vody textilného pôvodu, s ktorými si ani úplne nové rezné zariadenie čerpadiel nedokáže poradiť. Textilné vlákna sa prešmyknú pomedzi statorový a rotorový nôž, postupne dokonale upchajú komoru obehového kolesa a výtlačný otvor čerpadla, brzdia motor ktorý sa prehreje a ochrana čerpadlo vypne. Vtedy nastáva havarijná situácia, kanalizačná stoka s domovými prípojkami sa zatopí. Následne nastávajú ďalšie problémy. Keďže zaústenie prípojok je zatopené, zdvíhajúca sa hladina stláča vzduch v stúpačkách ktorý potom prebubláva cez sifóny do bytov. Zápach zo stúpačiek znepríjemňuje život najmä obyvateľom spodných bytov, napojených na poslednú kanalizačnú prípojku.
Zhrnutie:
- napriek častým kontrolám, údržbe a čisteniu sa zariadenie stále zanáša - neefektívne
- časté havarijné stavy, čerpanie odpadovej vody zo zatopenej kanalizácie - odstrániť
- vysoké náklady na údržbu znížiť a dostať zariadenie do stavu, aby ho po nevyhnutnej prestavbe mohol vlastník odovzdať do užívania BVS.
Profil zákazníka: spol. s r.o. z Bratislavského kraja zameraná na správu bytového fondu, prevádzkovanie prečerpávacej stanice
Ďakujem za ponuku.